Pilot kluzáku - bezmotorového letadla

Plachtění je snad nejpoetičtější druh létání vůbec. Všeobecně se doporučuje zejména mladým lidem, kteří chtějí zasvětit svůj život létání, začít profesionální kariéru právě na kluzácích. Získají tak nejlepší návyky a cit potřebný k řízení letadla, naučí se porozumět zákonům aerodynamiky a přirozeným vlastnostem vzduchové hmoty.

Výcvik je možné zahájit již ve 14 letech. Uchazeči mladší 18 let musejí předložit písemný souhlas rodičů nebo zákonných zástupců. Praktickému výcviku předchází nezbytná teorie, která je relizována formou víkendových kurzů v délce 1 měsíce přímo na letišti. Typem kluzáku používaným pro základní výcvik je legendární, dvoumístný, akrobatický L-13 Blaník. Během praktického výcviku se studenti naučí vzlétat prostřednictvím aerovleku příp. navijáku, přistávat, řídit volný let a řešit nestandardní situace. Před prvním samostatným letem musejí studenti dosáhnout věkové hranice 15 let, mít průkaz radiotelefonisty a potvrzenou zdravotní způsobilost. Součástí výcviku je vývozní let po trati v motorovém kluzáku L-13SE Vivat k nácviku letecké navigace. Ke konci výcviku je nutné složit teoretickou zkoušku. Po minimálním náletu 15 hodin, ze kterých musí být minimálně 7 hodin s instruktorem a 2 hodiny samostatně, žák skládá praktickou zkoušku. Již v průběhu druhé poloviny základního výcviku se žák(yně) - pilot(ka) kluzáků snaží získat podmínky pro Stříbrné "C" - výkonnostní třídu, pro kterou musí absolvovat pětihodinový vytrvalostní let, 1000m převýšení a 50km přelet. K těmto cílů směřuje závěrečná fáze základního výcviku, který v základech učí budoucí piloty vyhledávat a využívat oblasti stoupání v termice a na svahu Železných hor.

Pro většinu plachtařů je získání pilotní licence teprve klíčem k hodnotným sportovním výkonům: postupně se zdokonalují na výkonnějších a složitějších kluzácích, létají dále, rychleji a výše nebo se účastní různých soutěží. S narůstajícím počtem letových hodin jsou piloti schopni lépe vyhodnocovat a využívat počasí, předpovídat nebezpečné jevy a vyhýbat se jim. Zkušenosti společně s pilotním uměním tvoří ideální kombinaci pro dobré výsledky v závodním plachtění.

Jaké to je...?

- Pilotní výcvik probíhá dle schváleného "programu výcviku DTO.034 ".
- Zkušební osnovy pro teoretické zkoušky pilotů kluzáků (GLD) a pilotů motorových kluzáků (TMG) civilního letectví.

Cena a doba výcviku

Uchazeči mají možnost výběru ze dvou základních druhů praktického výcviku: zkrácená osnova, kde se naučí vzlétat pouze prostřednictvím aerovleku - trvá méně času, ale je trochu dražší. Universální osnova je navržena na období třech a více měsíců a studenti se naučí vzlétat jak za vlečným letounem, tak prostřednictvím navijáku. Tato osnova je zvlášť výhodná volba na podhořanském letišti, protože oblast stoupání na svahu Železných hor lze využít ihned po vypnutí navijákového lana (!).
V rámci rozšíření způsobů vzletu se lze naučit starovat i na kluzáku s pomocným výklopným motorem - tzv. samostartem.

Cena za kompletní výcvik na L-13 (pouze aerovlek): od 56.100,- Kč
Cena za kompletní výcvik na L-13 (aerovlekový i navijákový vzlet): od 44.120,- Kč

Platba předem je pouze za teorii, ostatní v průběhu výcviku.(Cena zahrnuje náklady na letové hodiny, instruktora, vstupní teoretické školení, učebnici, mapy, pomůcky a pojištění)

Kontaktní telefon pro další informace

733 787 456 p. Milan Švorc - vedoucí letecké školy

 

Poloha

Letiště Podhořany

Nový Dvůr 137
538 03 Podhořany u Ronova

GPS

49°56'21"N ; 015°32'59"E

 

Užitečné odkazy

 
Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.

Fatal error: views_plugin_display::destroy() [<a href='views-plugin-display.destroy'>views-plugin-display.destroy</a>]: The script tried to execute a method or access a property of an incomplete object. Please ensure that the class definition &quot;metatag_views_plugin_display_extender_metatags&quot; of the object you are trying to operate on was loaded _before_ unserialize() gets called or provide a __autoload() function to load the class definition in /www/doc/www.letistepodhorany.cz/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_display.inc on line 286